Kiedy należy wymienić akumulator na nowy?

Akumulator samochodowy działa na takiej samej zasadzie jak inne baterie. Z czasem jego możliwości stają się coraz mniejsze, a sam akumulator jest  coraz bardziej zawodny. Większość z nas decyduje się na wymianę dopiero w momencie, gdy podczas pierwszych przymrozków niestety nie jesteśmy już w stanie uruchomić silnika naszego pojazdu. Zobacz, jak zapobiec takim przykrym sytuacjom.

Jak prawidłowo zdiagnozować słaby akumulator?

Przeważnie pierwszym i najbardziej rzucającym się w oczy przejawem słabnącego akumulatora jest trudniejsze odpalanie zwłaszcza zimnego silnika. Mamy wtedy wrażenie, że rozrusznik słabej działa, wydaje inny dźwięk, a samo „kręcenie” silnikiem jest znacznie wolniejsze. Oznacza to, że akumulator dostarcza zbyt mało prądu do rozrusznika naszego pojazdu.

Drugą oznaką słabnącej baterii jest jasność świateł. Najlepiej jest to zaobserwować przy wyłączonym silniku. Jeśli nasze lampy znacznie słabiej niż przeważnie świecą, to również świadczy o zbyt małej ilości prądu dostarczanej z naszego akumulatora.

Najskuteczniejszą jednak formą przetestowania sprawności akumulatora będzie test z wykorzystaniem miernika prądu. Potrzebujemy do tego podstawowej wiedzy z zakresu elektroniki, a także sprawnego miernika. Podłączamy wtedy nasz miernik odpowiednio pod klemę dodatnią i ujemną, ustawiamy jego parametry na wyświetlanie wartości napięcia i obserwujemy wynik. Naładowany i sprawny akumulator przeważnie osiąga wyniki powyżej 12V. Jeśli przy wyłączonych urządzeniach elektrycznych w naszym pojeździe wynik ten jest niższy, to mamy do czynienia ze słabnącym lub starzejącym się akumulatorem.

Inne powody rozładowywania się akumulatora

Oczywiście nasz akumulator nie musi być rozładowany z powodu jego wieku lub uszkodzeń. Jeśli nasz samochód notorycznie rozładowuje baterię, a najczęściej dzieje się to na postoju, to oznacza, że problemu należy szukać nieco głębiej. Prawidłowo działający alternator powinien ładować akumulator do takiego stopnia, że nie powinniśmy mieć problemów z odpaleniem silnika. Oczywiście nie dotyczy to ekstremalnych, zimowych warunków oraz krótkich tras jakie pokonujemy.

Innym powodem może być wada instalacji elektrycznej w naszym pojeździe, lub jednego z jej podzespołów. Często się zdarza, że występujące zwarcie lub uszkodzone radio potrafi w ciągu jednej nocy rozładować nasz akumulator całkowicie. Takie problemy najlepiej diagnozować za pomocą miernika prądu, podczas gdy wszystko w samochodzie jest teoretycznie wyłączone.

Podsumowując, akumulator to jeden z kluczowych elementów naszego samochodu i właśnie dlatego warto zadbać o jego sprawność. Jego uszkodzenie bywa bardzo uciążliwe, zwłaszcza w wypadku, kiedy potrzebujemy się szybko dostać na miejsce. Jeśli więc zachodzi taka potrzeba, zawsze postarajmy się by wymienić ten element na nowy. Wielu producentów oferuje gwarancje na swoje produkty, a co za tym idzie przez kilka sezonów możemy być spokojni o stan źródła energii elektrycznej w naszym samochodzie. Obecnie praktycznie każdy sklep z akumulatorami posiada szeroką ofertę produktów dopasowanych do każdego modelu samochodu.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 29 marca 2019