Światła w samochodzie, choć służą oczywiście tylko do jednego celu, są wytworem zarówno stylistów, techników, jak i specjalistów od bezpieczeństwa. Mało kto w taki sposób je postrzega, lecz są to prawdziwe cuda techniki, które umożliwiają nam jazdę samochodem i stale poprawiają jej bezpieczeństwo. Jakie zatem można wymienić modele reflektorów i w czym tkwi różnica pomiędzy nimi?

Reflektory samochodowe — rodzaje i budowa

Reflektory samochodowe przeszły niezwykle długą historię rozwoju, a ich modeli i najróżniejszych wersji jest naprawdę ogromna ilość. Warto przy tym jednak wspomnieć jedynie o tych, które spotkać można na drodze.
Najstarszym przedstawicielem lamp, które są stale w użyciu, są reflektory o żebrowanych kloszach. Były one powszechne w latach dziewięćdziesiątych. Ich ogromną zaletą jest dużą trwałość, jednak ze względu na żebrowanie, lampa ta wytracała bardzo dużo światła, co aby zapewnić jej nadal zadowalającą jasność, wymaga podawania na żarówki ogromnej dawki energii.
Drugim rodzajem jest reflektor FF. Jego cechą charakterystyczną jest budowa, która składa się z gładkiego szkła i wewnętrznych odbłyśników. Zapewniają dobry poziom oświetlenia, są odporne na upływ czasu, a ewentualne zabrudzenia nie wpływają znacząco na ich moc świecenia.
Kolejnym rodzajem reflektora jest wersja soczewkowa, która jest ostatnim przedstawicielem opierającym się na tradycyjnej żarówce. Z wyglądu przypominają znacznie bardziej zaawansowane ksenony. Zawarta w nich okrągła soczewka jest jedynym świecącym elementem. Całość jest bardzo mała i kompaktowa. Wadą jest bardzo duża wrażliwość na zabrudzenie.
Ksenony są modelem, który otworzył nową kartę w rozwoju reflektorów. Zasada działania jest bardzo prosta. Światło emitowane jest z łuku wyładowczego, powstałego w umieszczonym w hermetycznie zamkniętej przestrzeni gazie szlachetnym. Emituje bardzo mocne światło, jednak ich koszt jest nadal bardzo wysoki. Główne z powodu konieczności stosowania do nich systemów auto poziomowania i spryskiwaczy.
Najnowszym rozwiązaniem są światła Led. Opierają swoje działanie na diodach Led, które charakteryzują się bardzo dużą mocą, niewielkim zużyciem energii i bardzo dużą żywotnością.

Jak dbać o reflektory samochodowe?

Choć reflektor samochody jest niezwykle zaawansowany pod względem technicznym, to jednak nadal narażony jest na bardzo przyziemne zagrożenia, takie jak zabrudzenie, zmatowienie czy też porysowanie. Taki stan rzeczy oznacza pogorszenie jakości emitowanego światła, dlatego też od czasu do czasu konieczne jest wykonanie polerowanie lamp, które usunie z nich powstałe rysy, jak i również wynikające z ekspozycji na światło słoneczne zmatowienie.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 12 sierpnia 2019