Złośliwy przechodzeń, brak uwagi przy parkowaniu – to tylko niektóre przyczyny rys, które doświadczył na swoim samochodzie prawie każdy kierowca. Jak z nimi sobie poradzić i przywrócić autu żywy kolor. Proces odświeżania lakieru należy rozpocząć od dokładnego umycia nadwozia. Ważne, aby na lakierze nie pozostały żadne zabrudzenia, gdyż w trakcie polerowania może dojść do jeszcze większych zniszczeń w lakierze.

Gdy samochód jest dokładnie umyty wtedy o wiele łatwiej ocenić jego stan i znaleźć rysy i ubytki. Wpierw należy ocenić ogólny stan i sprawdzić jak duże są rysy na samochodzie.

W przypadku drobnych zarysowań do ich usunięcia wystarczą dostępne na rynku pasty lekkościerne do lakierów. Niewielką ilość takiego środku należy nanieść na suchą gąbkę i powoli rozcierać na powierzchni lakieru. Po około 30-40 sekundach za pomocą suchej szmatki należy dokładnie wyczyścić pastę do momentu, kiedy przestaną widoczne być uszkodzenia.

Paska lekkościerna nie wystarczy już, kiedy ubytki i rysy występują na większym obszarze. Warto wtedy pomyśleć o oddaniu samochodu do serwisu, w którym tego typu naprawa zostanie wykonana w sposób profesjonalny. Koszt takiego zabiegu waha się w granicach 200-400 zł. Można także podjąć samodzielnej naprawy za pomocą polerki obrotowej. Wyposażona jest ona w dwie nakładki: twardsza, na którą nakłada się pastę polerską oraz miększa służąca do polerowania lakieru specjalnym płynem do wygładzania. Warto jednak pamiętać, że czynność ta do najprostszych nie należy, gdyż wymaga od kierowcy dobrego wyczucia oraz sporych zdolności manualnych.

Kiedy usunięto już rysy z samochodu, można dodatkowo zabezpieczyć go nakładając na niego wosk samochodowy, który tworzy warstwę ochronną, ale także samochód będzie wyglądał lepiej.

 

 


Dodał: , w Artykuły. Dnia 11 września 2015