Przeguby napędowe

Przeguby napędowe są odpowiedzialne za odpowiednie przeniesienie napędu ze skrzyni biegów na koła naszego pojazdu. Oprócz tego mają one realny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo naszego podróżowania. Dzięki zastosowaniu przegubów napędowych nasze samochody mogą skręcać oraz posiadać zawieszenie amortyzujące wszelkie nierówności. Jeśli zauważymy pierwsze, niepokojące sygnały o usterce przegubów napędowych to powinniśmy jak najszybciej sprawdzić ich stan i w razie potrzeby podjąć czynności serwisowe.

Powody zużycia przegubów napędowych

Głównym powodem zużycia się przegubów napędowych, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych jest przebieg pojazdu. Są to elementy eksploatacyjne, które niestety po pewnym czasie muszą zostać wymienione na nowe. Oczywiście, realny wpływ na ich żywotność ma styl naszej jazdy. Duże przeciążenia generowane przez układ przeniesienia napędu oraz np. gwałtowne ruszanie ze skręconymi kołami, częste manewrowanie, dodawanie gazu w zakrętach są głównymi czynnikami skracającymi żywotność przegubów. Oprócz tego przeguby wrażliwe są na dostające się od ich wnętrza piasek oraz inne pyły. Powodują one szybsze wytarcie się elementów ruchomych, co z czasem będzie powodowało powstawanie luzów.

Objawy zużycia przegubów napędowych

Tutaj na początku należy rozróżnić, czy problem dotyka przegubów wewnętrznych, czy zewnętrznych. Standardowym objawem zużycia przegubów wewnętrznych jest charakterystyczny stuk podczas ruszania samochodem oraz serie nietypowych dźwięków podczas przyspieszania.

Jeśli natomiast zużyciu uległy przeguby zewnętrzne, to tutaj możemy spotkać się z takimi objawami jak stuk podczas jazdy przy dużym lub pełnym skręcie, a także nieco utrudnione skręcanie kołem kierownicy. W tym drugim przypadku bardzo łatwo możemy zweryfikować, czy nasz problem faktycznie dotyczy przegubów. Wystarczy znaleźć pusty plac, np. parking i przy maksymalne skręconych kołach spróbować ruszyć, a później delikatnie przyspieszyć. Jeśli wtedy pojawią się charakterystyczne dźwięki stukania z okolic przedniego koła to możemy być niemalże pewni tego, że przeguby zewnętrzne nadają się do wymiany.

Jak zapobiegać usterkom przegubów napędowych?

Aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu się przegubów w naszym samochodzie powinniśmy pamiętać, że przenoszą one bardzo duże siły. Postarajmy się więc unikać przypadków gwałtownego ruszania, szczególnie podczas skrętu. Dodatkowo, warto monitorować stan osłon naszych przegubów. Jeśli zobaczymy, że element gumowy jest pęknięty to powinniśmy działać jak najszybciej i wymienić go na nowy, szczelny, który zapobiegnie dostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza podzespołu.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 25 lutego 2021