Zderzak samochodowy to jedna z tych części nadwozia samochodowego, która w bardzo dużym stopniu przyczynia się do naszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Część ta jest najbardziej wysuniętym elementem karoserii samochodu.

Zderzak samochodowy jest odpowiedzialny za absorbowanie energii kinetycznej, która zostaje wytworzona podczas zderzenia z przeszkodzą lub innym pojazdem. Zasadniczą częścią zderzaka samochodowego jest zamontowany poziomo stalowy kształtownik, łagodzący zderzenie pojazdu. Jest on obudowany stopem tworzyw sztucznych pełniących funkcje estetyczne. W zderzaku montowane są również takie elementy jak światła halogenowe, kierunkowe, tablica rejestracyjna, oraz wyciągarka i chromowane rury w przypadku samochodów terenowych –

Zderzak znajduje się zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Zmniejsza on uszkodzenie samochodu które może powstać podczas zderzenia z niewielką prędkością oraz parkowania. Przepisy homologacyjne jasno określają wymagania co do konstrukcji zderzaków w pojazdach, pozwalające na uczestniczenie samochodu w ruchu drogowym.


Dodał: , w Części nadwozia. Dnia 21 stycznia 2013