Niezawodne oświetlenie w samochodzie jest niezbędne, by zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo na drodze. Nowoczesne rozwiązania zapewniają optymalnie oświetloną drogę i pozwalają na znacznie szybsze rozpoznawanie znaków, przeszkód i co najważniejsze niebezpieczeństw. Odpowiednio dobrane żarówki poprawiają także komfort jazdy – światło delikatne dla oczu zmniejsza bowiem ryzyko zmęczenia.

Rynek motoryzacyjny pełen jest ofert różnych rodzajów żarówek do reflektorów samochodowych. Począwszy od najprostszych tak zwanych long life, aż po wszelkie rozwiązania o zwiększonej mocy. Czym charakteryzują się żarówki long life i czy warto montować je w samochodzie?

Żarówki „Long life”

Żarówki z oznaczeniem „long-life”, jak sama nazwa wskazuje, świecą zdecydowanie dłużej, ale za to nieco słabiej. Fizycy wytłumaczyliby to najlepiej, gdyż zasady tej dziedziny nauki są tutaj bezwzględne. Jeśli żarnik żarówki, czyli drucik oporowy wewnątrz bańki, jest cieńszy, to znacznie bardziej się rozgrzewa, a co za tym idzie daje więcej jaśniejszego światła. Jeśli żarnik jest grubszy, daje mniej światła, ale dłużej wytrzymuje. Dlatego żarówki „long-life” specjaliści zalecają stosować w przypadku pojazdów poruszających się w większości w obszarach zabudowanych, gdzie drogi są stale oświetlone. Żarówki long life to idealne rozwiązanie dla taksówek czy pojazdów transportu miejskiego.

W przypadku częstych przejażdżek samochodem po zmroku lub w obliczu zbliżających się mglistych, jesiennych wieczorów eksperci ze strony Swiatla-dzienne.pl polecają jednak żarówki o mocniejszej mocy. Warto o tym pomyśleć i cieszyć się komfortem bezpiecznej jazdy nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Niemal każdy renomowany producent żarówek w swojej ofercie posiada modele, które dają znacznie więcej światła. Świecą one o wiele jaśniej, dodając także do kilku metrów dodatkowo oświetlonej drogi. Zwiększony zakres widzenia stanowi o możliwości uniknięcia kolizji.

Cena żarówek odzwierciedla jakość?

Decydując się na zakup konkretnych żarówek nie warto kierować się najniższą ceną. Może się zdarzyć tak, że najtańsze, dostępne na rynku zamienniki, pomimo posiadania homologacji, nie są zbyt dokładnie wykonane. Zwoje druciku oporowego w bańce szklanej nie zawsze znajdują się bowiem we właściwym miejscu. Co prawda to dokładności rzędu mikrometrów, ale część światła reflektora emitowana może być poza wyznaczone granice, co znacznie obniży natężenie światła na jezdni. Lepiej więc wybrać coś z wyższej półki – z oferty renomowanych producentów i cieszyć się spokojną oraz bezpieczną jazdą niezależnie od warunków pogodowych.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 11 maja 2015