Części samochodowe mają to do siebie, że w wyniku ich eksploatacji zużywają się, jak również może dojść do ich mechanicznego uszkodzenia, co z kolei rodzi konieczność wymiany zepsutych części. Najczęściej uszkodzeniom ulega lusterko samochodowe, szczególnie podczas parkowania, kiedy to zawiedzie nas narząd wzroku czy też umiejętności jazdy. Z pozoru błahostka, ale okazuje się, że to właśnie lusterka umożliwiają bezpieczną i bezkolizyjną jazdę, a bez nich nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, co dzieje się za nami.

Rodzaje lusterek samochodowych

  1. W lusterkach manualnych ustawienia dokonuje się ręcznie, czyli w celu ustawienia zwierciadła należy je fizycznie dotknąć ręką. Lusterka pozbawione wajchy, linek i pokręteł są zazwyczaj spotykane w starszych modelach samochodów.
  2. Lusterko samochodowe mechaniczne również ustawiane jest ręcznie, za pomocą pokrętła, wajchy czy dźwigni. Nie ma tutaj konieczności opuszczania szyby, gdyż lusterko można ustawić wewnątrz auta.
  3. Lusterka elektryczne są ustawiane za pomocą przycisku dzięki elektronice samochodowej.

Obecnie oferta została poszerzona i lusterka są wyposażane w dodatkowe funkcje, dzięki czemu można kupić lusterko samochodowe podgrzewane, składane, z lampą drogową, z kierunkowskazem, z diodą martwego punktu, fotochromatyczne, czy z czujnikiem temperatury. W lusterkach samo ściemniających się zwierciadło staje się coraz ciemniejsze, gdy czujniki wykryją ryzyko oślepienia kierowcy przez zbyt ostre odbicie światła.

Rodzaje zwierciadeł w lusterkach samochodowych

  1. Najtańszym i najprostszym rodzajem zwierciadła jest szkło płaskie, gdzie obraz widoczny dokładnie odzwierciedla rzeczywistość bez żadnych zniekształceń czy przybliżeń.
  2. Najpopularniejsze w lusterkach jest szkło sferyczne, gdzie dzięki wypukłości zwierciadła obraz widoczny jest pomniejszony, dzięki czemu widać w lusterku więcej.
  3. Szkło asferyczne, czasem nazywane także szkłem łamanym, jest rodzajem zwierciadła posiadającym dwie sfery pozwalające na likwidację martwego pola. Dzięki zakrzywieniu zewnętrznego końca zwierciadła poszerza się pole widzenia.

Ubarwienie szkła w lusterkach

Zwierciadła rozróżnia się za pomocą ich koloru, a najpopularniejszym jest szkło bezbarwne (białe, chromowane). Obraz widoczny w takim szkle jest taki sam jak w rzeczywistości. W lusterkach samochodowych stosuje się także zwierciadła o barwie lazurowej, czyli niebieskie. Dzięki niebieskim szkłom można uniknąć oślepiających odblasków, które wywoływane są przez światła samochodów jadących z tyłu.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 8 lutego 2017