Fastback to kolejny typ zamkniętego nadwozia samochodów osobowych, którego budowę oraz wygląd należało by opisać. Nadwozie to stosowane jest najczęściej w 2-drzwiowych coupé i 4-drzwiowych sedanach.

Jeżeli chodzi o samą jego budowę to jest to nadwozie dwubryłowe, które cechuje się nieruchomą szybą tylną, pod którą umiejscowiona jest pokrywa bagażnika lub ewentualnie silnika samochodu.Pokrywa silnika zbudowana jest w taki sposób by wraz z tylną szybą opadała pod delikatnym i opływowym kątem w stronę tylnych świateł.

Różnicą w stosunku do innych nadwozi jest odseparowanie klapy tylnej od tylnej szyby. Nadwozie to przewidziano głównie do budowy typowych aut sportowych, gdyż cechuje je bardzo duża dynamika stylizacji i agresywny wygląd. Typowym dwudrzwiowym fastbackiem są wszystkie generacje Toyoty Celiki. Z kolei jednym z ciekawszych fastbacków czterodrzwiowych jest kultowy Citroën CX. Najbardziej popularne konstrukcje tego typu powstały w latach 60. i 70. w Stanach Zjednoczonych i są rozpoznawane praktycznie przez każdego fana motoryzacji i nie tylko (np. Ford Mustang).

Nadwozie to jest współcześnie bardzo rzadko spotykane  gdyż nie są zbyt popularne w naszym społeczeństwie. Nadwozia fastback bywają często mylone z nadwoziami typu hatchback lub też kombi coupé, gdzie klapa bagażnika jest zespolona z tylnym oknem.


Dodał: , w Artykuły, Typ. Dnia 9 kwietnia 2013