Przed przystąpieniem do jazdy warto sprawdzić, czy wszystko jest prawidłowo ustawione, w tym lusterka w samochodzie. Od tego przecież zależy bezpieczeństwo – nie tylko kierowcy, ale i pasażerów.Prawidłowe ustawianie lusterek ma bardzo ważny wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Bez ich prawidłowego ustawienia nie będzie można zmienić pasa ruchu, włączyć się do niego, czy wycofać. Nie mogą one być ustawione zbyt nisko, wysoko, czy za daleko.

Teoretycznie prawidłowo ustawić lusterka powinien każdy kierowca, gdyż jest to w programie nauki na kursie prawa jazdy. W praktyce jednak wielu kierowców popełnia podstawowe błędy.

Zacznijmy od lusterka wewnętrznego. Należy ustawić go tak, by było widać w nim wszystko co znajduje się centralnie za samochodem. Wiadomą sprawą jest, że należy je ustawiać siedząc na fotelu kierowcy. W lusterku wewnętrznym powinna być widoczna cała tylna szyba oraz oraz kawałek prawej (tylnej), co będzie przydatne podczas zmiany pasa, czy wyprzedzaniu.

Czas na lusterka boczne. W prawym lusterku powinna być widoczna droga na jak największą odległość, ale także nawierzchnia drogi tuż za pojazdem. Część lusterka powinno zajmować także odbicie karoserii samochodu.

W lusterku lewym musi być widoczna cała szerokość drogi w odległości już kilku metrów. Także powinna być widoczna część karoserii.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 12 lutego 2015