Części samochodowe mają to do siebie, że w wyniku ich eksploatacji zużywają się, jak również może dojść do ich mechanicznego uszkodzenia, co z kolei rodzi konieczność wymiany zepsutych części. Najczęściej uszkodzeniom ulega lusterko samochodowe, szczególnie podczas parkowania, kiedy to zawiedzie nas narząd wzroku czy też umiejętności jazdy. Z pozoru błahostka, ale okazuje się, że to właśnie lusterka umożliwiają bezpieczną i bezkolizyjną jazdę, a bez nich nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, co dzieje się za nami.
Rodzaje lusterek samochodowych
- W lusterkach manualnych ustawienia dokonuje się ręcznie, czyli w celu ustawienia zwierciadła należy je fizycznie dotknąć ręką. Lusterka pozbawione wajchy, linek i pokręteł są zazwyczaj spotykane w starszych modelach samochodów.
- Lusterko samochodowe mechaniczne również ustawiane jest ręcznie, za pomocą pokrętła, wajchy czy dźwigni. Nie ma tutaj konieczności opuszczania szyby, gdyż lusterko można ustawić wewnątrz auta.
- Lusterka elektryczne są ustawiane za pomocą przycisku dzięki elektronice samochodowej.
Obecnie oferta została poszerzona i lusterka są wyposażane w dodatkowe funkcje, dzięki czemu można kupić lusterko samochodowe podgrzewane, składane, z lampą drogową, z kierunkowskazem, z diodą martwego punktu, fotochromatyczne, czy z czujnikiem temperatury. W lusterkach samo ściemniających się zwierciadło staje się coraz ciemniejsze, gdy czujniki wykryją ryzyko oślepienia kierowcy przez zbyt ostre odbicie światła.
Rodzaje zwierciadeł w lusterkach samochodowych
- Najtańszym i najprostszym rodzajem zwierciadła jest szkło płaskie, gdzie obraz widoczny dokładnie odzwierciedla rzeczywistość bez żadnych zniekształceń czy przybliżeń.
- Najpopularniejsze w lusterkach jest szkło sferyczne, gdzie dzięki wypukłości zwierciadła obraz widoczny jest pomniejszony, dzięki czemu widać w lusterku więcej.
- Szkło asferyczne, czasem nazywane także szkłem łamanym, jest rodzajem zwierciadła posiadającym dwie sfery pozwalające na likwidację martwego pola. Dzięki zakrzywieniu zewnętrznego końca zwierciadła poszerza się pole widzenia.
Ubarwienie szkła w lusterkach
Zwierciadła rozróżnia się za pomocą ich koloru, a najpopularniejszym jest szkło bezbarwne (białe, chromowane). Obraz widoczny w takim szkle jest taki sam jak w rzeczywistości. W lusterkach samochodowych stosuje się także zwierciadła o barwie lazurowej, czyli niebieskie. Dzięki niebieskim szkłom można uniknąć oślepiających odblasków, które wywoływane są przez światła samochodów jadących z tyłu.