AutoNadwozie.pl – Części nadwozia

Zostawienie samochodu na słońcu

Samochód na działanie warunków atmosferycznych narażony jest przez cały rok. O ile zimą kierowcy odpowiednio dbają o zabezpieczenie aut, tak w lecie już nie wszyscy. Okazuje się, że promienie słoneczne także niekorzystnie wpływają na lakier samochodowy. Słońce emituje promienie ultrafioletowe, na który narażony jest lakier samochodowy, a ten pod ich wpływem matowieje i blednie. Narażone jest także wnętrze pojazdu, szczególnie tapicerka samochodowa. Wprawdzie samochody posiadają otwory wentylacyjne, ale na postoju wymiana powietrza nie zachodzi. Na tapicerce szybciej zachodzą procesy starzeniowe, które powodują osłabienie jej wytrzymałości.

Szyby samochodowe co prawda wyposażone są w filtry, ale i tak przepuszczają promienie UV. Jednym z rozwiązań są specjalne cienkie maty, które działają jak ekrany odblaskowe. Umieszczenie ich przy szybach po wewnętrznej stronie w dużym stopniu chroni wnętrze auta przed działaniem promieni. Dostępne są również folie, którymi obkleja się szyby, powodując ich przyciemnianie. Chroni to wnętrze samochodu przed przenikaniem promieni słonecznych. Wielu kierowców wybiera także prostsze metody – nakrycie szyb jasnym płótnem, czy kilkoma warstwami papieru gazetowego, co również jest w pewnym stopniu skuteczne.

Co do zabezpieczenia lakieru samochodowego, także nie wymaga to skomplikowanych czynności. Podstawową kwestią, o której należy pamiętać, to, aby regularnie myć i woskować samochód. Wielu kierowców twierdzi, że to zbędne, gdyż samochód i tak się szybko zabrudzi, a woskowanie to tylko strata czasu. Jednak dokładne mycie karoserii pozwala na nałożenie wosku, który to stanowi doskonałą ochronę przed słońcem.

Wosk to taka tarcza, która odbija padające promienie słoneczne, które nie zdążą przeniknąć warstwy lakieru i osłabić pigmentu. Woskowanie samochodu powinno odbywać się średnio raz na miesiąc. Tutaj warto wspomnieć również o walorach estetycznych, gdyż dzięki temu lakier nabiera połysku.

 

Exit mobile version