Nadwozie to praktycznie cała „buda” samochodu, a więc karoseria i szereg innych elementów z nią powiązanych. Nadwozie pełni szereg funkcji praktycznych, estetycznychA4040-221 etc. Poszczególne części nadwozia odpowiadają za ochronę pojazdu i pasażerów przed skutkami kolizji, pogodą i szeregiem innych aspektów.

Do nadwozia zalicza się karoserię (drzwi, błotniki, maska, klapa bagażnika, poszycie dachu) i inne elementy, takie jak lusterka, emblematy, spojlery, grille, listwy ozdobne i ochronne itd. Zazwyczaj nadwozie wyprodukowane jest z blach stalowych, czasem ze stopów aluminium bądźC2040-920 tworzyw sztucznych (np. włókno węglowe). Kszałt karoserii uzyskiwany jest poprzez wykorzystanie specjalnych pras hydraulicznych. Nadwozie i części karoserii łączone są poprzez spawanie, zgrzewanie lub gwintowanie.

Na rynku znajduje się wiele rodzajów nadwozia, każdy z nich zaprojektowane tak, aby spełniały wymagania określonego typu użytkownika. Omówmy zatem pokrótce poszczególne rodzaje nadwozia.

Sedan

Sedan to nadwozie zamknięte, składające się z trzech przedziałów – silnikowego, pasażerskiego i bagażowego. Sedany są dwudrzwiowe lub czterodrzwiowe, z możliwością złożenia tylnej kanapy. Najczęściej sedany wybierają młode pary, są to auta dobrze prezentujące się na drodze, eleganckie i klasyczne. Do aut typu sedan zaliczamy np. Volkswagena Passata czy Forda Mondeo.

Hatchback

Hatchback to zamknięte auto nadwozie. Hatchbacki łatwo można rozpoznać po tylnej klapie bagażnika, która jest trzecimi bądź piątymi drzwiami. Najczęściej nadwozie typu hatchback nie jest za duże, dominują auta kompaktowe, są jednak praktyczne – przestrzeń załadunkową możemy bardzo łatwo powiększyć poprzez złożenie tylnej kanapy. Do aut typu hatchback zaliczamy np. Skodę Fabia czy Toyotę Yaris.

Kombi

Kombi jest rodzajem nadwozia zamkniętego, z wyraźnie zaznaczoną część silnikową i bardzo dużą przestrzenią dla pasażerów i załadunku. Jeśli spojrzymy na auto typu kombi z profilu, od razu zobaczymy wydłużoną, tylną część – to bagażnik samochodu. Samochody kombi występują jedynie w wersji pięciodrzwiowych. Są to auta praktyczne, zalecane dla rodzin z dziećmi lub osób, które często przewożą ładunki. Do aut typu kombi zaliczamy np. Hondę Accord Tourer czy Volvo V60.

Van

Van to samochód jednobryłowy, posiadający trzy rzędy siedzeń. Zazwyczaj ostatni rząd siedzeń można zdemontować, jeśli zależy nam na zwiększeniu przestrzeni załadunkowej. Vany są wybierane przez te gospodarstwa domowe, w których jest dużo dzieci – samochody takie mają 6-7 miejsc, dzięki czemu możliwe jest podróżowanie dużą grupą jednym autem. Do najpopularniejszych Van-ów zaliczamy np. Renault Espace czy Chrysler Grand Voyager.

SUV

SUV to nadwozie łączace ze sobą cechy auta luksusowego i terenowego. Nie nadają się do off-road’u, pewne przeszkody możemy jednak pokonać o wiele łatwiej niż w przypadku np. sedana. Zazwyczaj oferują użytkownikowi bardzo wysoki komfort podróżowania, a z zewnątrz nadwozie przypomina auta terenowe. Do aut typu SUV zaliczamy np. Audi Q5 czy BMW X5.

Coupe

Coupe to nadwozie smukłe, opływowe, z zacięciem sportowym. Samochody Coupe przeznaczone są raczej dla par, ponieważ tylna kanapa oferuje zazwyczaj mało miejsca i traktowana jest raczej w kategoriach „awaryjnych”. Samochody z nadwoziem coupe są dwudrzwiowe lub trzydrzwiowe. Do najpopularniejszych samochodów coupe zaliczamy np. Audi TT czy Porsche 911.

Limuzyna

Limuzyna to nadwozie oferowane w autach najwyższej klasy, w których kładzie się nacisk przede wszystkim na komfort. Limuzyny są zazwyczaj dobrze wyposażone, ciche a z zewnątrz przypominają dużego sedana. Limuzyny są dostosowane do potrzeb klienta, możliwe jest wstawienie do karoserii elementów kuloodpornych, czy wyposażenie auta w ekrany LCD. Do aut typu limuzyna zaliczamy np. Mercedesa klasy S czy Maybach 62.

Pick-up

Pick-up jest nadwoziem składającym się z zamkniętego przedziału pasażerskiego (zazwyczaj dla dwóch osób) i otwartej przestrzeni załadunkowej, określanej potocznie mianem „paki”. Czasem pick-upy bywają czterodrzwiowe. Są to auta typowo użytkowe, wykorzystywane przez posiadaczy firm czy osób pracujących fizycznie. Najbardziej znanymi pick-up’ami są m.in. Ford F-150 czy Toyota Hilux.

Liftback

Liftback to auto z zewnątrz podobne do hatchbacka, jednak różni się od niego tyłem. Tył w liftbacku jest bowiem poprowadzony bardziej poziomo i wzdłużnie, a tylna szyba tak samo jak w hatchbacku unosi się razem z klapą bagażnika. Do aut typu liftback zaliczamy np. Skodę Octavia czy Hondę Civic 5d.

Kabriolet

Kabriolet (zwany od języka angielskiego „cabrio”) to specyficzny, otwarty rodzaj nadwozia, posiadający składany dach. Większość kabrioletów jest dwudrzwiowych, natomiast zdarzają się także kabriolety czterodrzwiowe. Po złożeniu dachu auto prezentuje się nad wyraz efektownie. Z przyczyn oczywistych kabriolety to auta, które użytkuje się głównie w sezonie letnim. Przykładami kabrioletów są Peugeot 307 CC czy Volkswagen Eos.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 16 sierpnia 2012