Rdza to jeden z najczęstszych problemów dotykających samochody, zarówno te kilkunastoletnie jak i nowe. Jak sobie z nią radzić i zapobiegać pojawianiu się?
Koniecznym warunkiem skontrolowania tego, czy nasz samochód uległ korozji jest jego bardzo dokładne umycie. Najlepiej do tego użyć myjki wysokociśnieniowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na nadkola, progi, dolną część drzwi, okolice przedniej i tylnej szyby gdyż tam najczęściej dotyka korozja. Do powstania rdzy wystarczy już uderzenia małego kamienia. Pierwsze oznaki to wybrzuszenia lakieru, potem korozja przedostaje się na zewnątrz tworząc najpierw zacieki, a potem ubytki.
Jak zabezpieczyć samochód przed korozją? Podstawowa zasada to mycie, przede wszystkim w tych narażonych miejscach. Przynajmniej raz na pół roku powinno się dokładnie umyć podwozie. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju preparaty ochronne na bazie wosku i oleju.
Kiedy już pojawią się pierwsze oznaki korozji początkowo można poradzić sobie samemu. Jeśli te są już w stopniu bardziej zaawansowanym, lepiej usunięcie zlecić do warsztatu. Pierwszym krokiem jest dokładne zeszlifowanie blachy, tak aby nie pozostały na niej żaden pęcherzyk ani wżer rdzy. Potem miejsce to należy odtłuścić i usunąć powstałe opiłki. Następnie pomalować podkładem lakierniczym, najlepiej w kolorze zbliżonym do oryginalnego lakieru. Po wyschnięciu podkładu cały zabieg kończymy malując właściwym lakierem naprawiane miejsce.